Deratizácia

Kontaktovať
Derzatizácia Prešov

Deratizácia je systém regulácie škodlivých hlodavcov, ktorý sa vykonáva v súlade s prostredím a populačnou dynamikou hlodavcov. Za týmto účelom sa využívajú rôzne metódy a prostriedky s cieľom udržať populáciu škodlivých hlodavcov na nižšej úrovni, než sú úrovne dosahovaných ekonomických strát. Pod pojmom deratizácia rozumieme teda komplex opatrení zameraných na ničenie zdraviu nebezpečných a hospodársky škodlivých hlodavcov. Jedná sa hlavne o rody patriace do čeľade myšovitých (potkan obyčajný – potkan čierny, myš domáca). Nové pravidlá EU- legislatíva stanovila od r.2018 nové hodnoty obsahu účinných látok a to 0,0029% pre prípravky dané do maloobchodu a pre profesionállov na odborné použitie : 0,005g/kg. Zároveň sa do predaja a použitia dostávajú prípravky na báze energetickej prestimulácie: kofeínom, s množstvom,ktoré je extrémne vysoké !

Deratizácia zahŕňa celý komplex opatrení, smerujú k ich ničeniu, alebo zníženiu výskytušŠkodlivých hlodavcov.

 

Deratizácia sa delí na:

  1. ochrannú (profylaktická )
  2. ohniskovú ( priebežná a záverečná ) – je vykonávaná predovšetkým na ochranu zdravia ľudí a zvierat ale aj na zábranu rozsiahlych ekonomických strát
  3. represívnu – je vykonávaná pri nadmernom premnožení škodlivých hlodavcov

 

Škody spôsobené hlodavcami sú:

  1. hospodárske:
    1. ) priame
    2. ) nepriame
  2. zdravotne hygienické
  1. Hospodárske škody – vznikajú predovšetkým požerom a znehodnotením potravy exkrementami ( potkan ročne skonzumuje od 3 do 11 kg potravy – záleží na hmotnosti – asi 10% svojej váhy, ešte viacej kontaminuje potravu exkrementami – až 14%. Napr. 1 pár potkanov vyprodukuje ročne cca 3kg trusu a 12 litrov moču).
    1. ) priame škody – na potravinách, surovinách, produktoch, technologických zariadeniach, budovách, a pod. Svojou činnosťou – hlodaním.
    2.  )nepriame – náklady na preventívnu ochranu pred hlodavcami a ich ničenie.
  2. Zdravotne – hygienické škody – súvisia s procesom ochorení ľudí a zvierat, patria sem aj náklady na ich liečenie. Sú často podceňované.
    Z epidemiologického hľadiska môžeme hlodavce klasifikovať ako:

    1. Prenášačov rôznych ochorení, zárodkov a parazitov.
    2. A tzv. rezervoávorých živočíchov nákaz (sú latentne postihnuté chorobami, ktoré sú prenosné na človeka a zvieratá).
    K prenosu infekcie môže dôjsť:

    1. Kontamináciou potravy, krmiva (leptospirózy, salmonelózy, helmintózy).
    2. Prenosom ektoparazitmi (vírusový zápal mozgu, mor).
    3. Preniknutím oderkami na povrchu tela (leptospirózy)
    4. Kusnutím, pohryznutím (horúčka z krysieho pohryznutia Sodoku).
    Počet ochorení prenosných z hlodavcov na ľudí a zvieratá podľa odbornej literatúry je udávaný okolo 30 druhov.
    Najdôležitejšie z nich sú: mor, besnota, krysia škvrnivka, Q – horúčka, poľná horúčka, leptospirózy, tularémia, Sodoku, rickettsiové neštovice, zápal mozgových blán, kliešťový zápal mozgu, salmonelózy, lýmska choroba z parazitárnych ochorení trichinelóza a trichofýcia.
    Nesprávne a nepravidelné vykonávanie deratizácie môže zapríčiniť kritický stav, ktorý sa v neskoršom období len ťažko odstraňuje. Určenie škodca a postupu DDD prác je základ úspechu pri deratizačných prácach a je rovnako dôležitý ako výber rodenticídneho prípravku.
Translate »